Vefat eden eş ve babadan aynı anda maaş alınır mı?

Kadınların Hem Ölen Eşlerinden Hem De Vefat Eden Babalarından Maaş Alma Hakkı Var Mı?

Sosyal güvenlik mevzuatına göre eşini kaybeden erkek ya da kadın belli şartlarda dul maaşı alabiliyor.

Hayatını Kaybeden Sigortalının Eşine Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?

Eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağı bulunması şarttır. Sigortalının dul eşine % 50 si;  aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 i oranında aylık bağlanacaktır.

Dul maaşında ölen eşin sigortalılık süresi uygunsa yaşayan eşin geliri olup olmadığına bakılmadan aylık bağlanıyor. Yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece, erkek çocuklara da öğrenci oldukları sürece (25 yaşa kadar) maaş ödeniyor.

Çift Maaş Alabilir Miyim?

En çok merak edilen konu hem ölen babadan yetim maaşı hem de ölen eşten dul maaşının birlikte alınıp alınamayacağı.Bir habere göre, kocası ölen bir kadın eğer emekli ise hem kendi emekli maaşını hem de kocasından kalan maaşı (çift maaş) alabiliyor.

Dul kadın vefat eden eşinden maaş alır.Eğer sigortalı işte çalışıyorsa yine ölen eşinden maaş alır.

Şu anda yetim kız çocuğunun ölen anne ve babasından iki maaş alma hakkı var. Yüksek olanın tümü, diğerinin yarısı veriliyor. Evlenince maaş kesiliyor. 1 Ekim 2008’den önce, dul kalan ve çalışmayan kadına kurumlar (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) farklı olmak şartıyla, hem kocadan hem babadan aylık veriyordu. Ancak 1 Ekim 2008’den sonra bu çift maaş kalktı.

Çift Maaş Almak İsteyen Kişiler Dava Açabilirler

Devlet kız çocuklarına yetim aylığı bağlanabilmesi için SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamından gelir veya aylık almama şartı getirdi. Ancak bu tarihten sonra Yargıtay SSK’lı olan eş veya babadan birinin 06.08.2003 öncesi ölmüş olması halinde, SGK’dan çift aylık alınabileceğine karar verdi.
Kız çocuğuna SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı aylık almama şartı 2 Ağustos 2003’te Bağkur’lu eşi ve babası olan kız çocukları için de getirilmişti. Yargıtay’ın kararına göre bu tarihten önce hem ölen kocası hem de ölen babası Bağkur’lu olanların da çift maaş hakkı var. Hukukçular bu karara göre dava açılabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir