Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

2017 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir?

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı yeniden değerleme oranları göz önünde bulundurulduğunda 96 TL dir. Cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri ise %25 indirimden yararlanarak 72 TL ödeyecekler.

Ancak trafik sigortası yaptırmamanın cezası sadece para cezası ile sınırlı kalmıyor.

Trafik sigortasını zamanında yaptırmayan araç sahibinin, trafik sigortası basamağı “herhangi bir kaza yapmasa bile” sabit kalıyor ve araç sahibi bu nedenle trafik sigortası poliçesinde indirim şansını kaybediyor.

Ayrıca poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanmakta.Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen bir diğer önemli tehlike ise, trafikten men edilme cezası. Buna göre sigortası bulunmayan araç, trafik ekiplerince tespit edilmesi halinde çekici yardımıyla oto parka götürülerek trafikten men edilir. Araç sahibi, aracın trafik sigortasını yaptırana kadar ise bu işlem devam eder. Araç sahibi, aracın men edilmesi dışında ayrıca, hem çekici ücreti, hem de aracın otoparkta kaldığı gün kadar, otopark ücreti ödemekle yükümlü olur.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası oldukça büyük maddi sıkıntılara neden olabileceği için aracınızı aldığınız ilk 15 gün içinde mutlaka trafik sigortanızı yaptırınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir