Sadece 53 TL ye Sağlık Sigortası

ÇALIŞMA BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU’NDAN BİR GÜZEL HABER DAHA 53 LİRAYA SAĞLIK HİZMETİ BAŞLIYOR.

images

Genel Sağlık Sigortasında yeni dönem başlıyor. 3 ayrı prim tutarı tarih oluyor. Sadece 53 liraya herkes sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. 4.2 milyon kişinin primi azalacak, borçlar silinecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ile ilgili düzenleme teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.Prim ödeyen 4.2 milyon kişiye müjde. Herhangi bir işte çalışmayan, anne bana veya eşinden dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin gelir seviyesine göre her ay 71, 213 ve 427 lira şeklinde ödediği 3 ayrı prim tarih oluyor. Bunun yerine tek prim dönemine geçiliyor. Teklife göre; ailede kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların primlerini de devlet karşılayacak.

BORÇ 12 TAKSİT OLACAK
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yasa tasarısı ile gelir testi mecburiyetini kaldıracaklarını belirterek, “Yalnız 53 lira ödeyerek ‘genel sağlı sigortası kapsamına giriyorum’ diyebilme yolunu açıyoruz. T.C. vatandaşı Rumeli Balkan göçmenlerinin T.C. vatandaşı olmayan birinci derece yakınları var. Bu kişileri de aynı kapsama alıyoruz. Aylık 53 lira ile sağlık hizmeti alabilecekler” dedi. Eski GSS prim borçlarına ilişkin faizler ile gecikme zamları da silinecek. Bununla ilgili de Bakan Müezzinoğlu, vatandaşın geri dönük borçlarını da yine 53 lira üzerinden faizsiz olarak yapılandırıp, 12 taksite böleceklerini söyledi.

Kanun Ne Zaman Yürürlüğe Girecek

Kanun TBMM genel kurulda görüşüldükten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayına sunulacak. Kanunun en geç 2017 mart ayı sonuna kadar yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Bu durumda GSS’de tek prim uygulaması ve prim borçlarının silinme başvuruları 2017 Nisan ayından itibaren başlamış olacak.

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir