Ön yazı Nedir ? Etkili Bir Ön yazı Nasıl Yazılır?

Önyazı Nedir?

Ön Yazı; İş başvurularında hazırladığınız cv ile birlikte başvurduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu iş verenin sizi neden o işe alması gerektiğini anlattığınız yazıdır. Yani başvurduğunuz işe uygunluğunuzu bizzat kendiniz anlatıyorsunuz. Ön yazı her iş başvurusuna özel hazırlanan yazıdır.

Yazacağınız bir ön yazı diğer adaylar arasından öne çıkmanıza yardımcı olur. Ön yazı gönderilen özgeçmişin daha dikkatli incelenmesini  sağlar.

Yazılı olarak kendinizi ifade edebilirsiniz. iletişim becerisi için ilk örnek olduğundan bu becerinin analiz edilmesini sağlar. Ön yazılar paragraflar halinde yazılır. Beceriler , özellikler sıralı maddeler halinde yazılabilir. Yalnız hazırlanan ön yazı olabildiğince kısa olmalıdır.

Etkili Bir Önyazı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe Gireceğin Şirketi  Araştır

Çalışmak istediğin iş yerinin hakkında bilgi sahibi olman web sayfalarından araştırma yapman şirketin hangi konular üzerinde durduğunu bilmen etkili bir ön yazı yazabilmen için yardımcı olur.

Kendiniz Hakkında Bilgi Verin

Çalışmayı istediğiniz şirkete kendinizi tanıtarak ön yazınıza başlayabilirsiniz. Başvuruda  bulunacağınız bölüme uygunluğunuzu o işi gerçekten istediğinizi ve de gerekli tüm yeteneklerin kendinizde mevcut olduğunu kısa paragraflar halinde yazabilirsiniz.

Varsa Refaransından Bahset

Eğer bir referans yardımıyla bir işe başvuru yapıyorsanız bunu ön yazınızda belirtmeniz size artı puan kazandırır. Bankalar özellikle ön yazı hazırladığınız zaman referansı birinci sırada tutuyorlar.

Önyazıda Gereksiz Kelime Kullanma

Bir ön yazıda süslü, gereksiz, klişe kelimeler asla bulunmamalıdır. Anlatılmak istenen açık ve net sade bir dille anlatılmalıdır.

Deneyimlerinden Bahset

En son çalıştığın şirkete nasıl ve ne kadar bir katkın olduğunu anlat. Örneğin ; daha önce sigorta şirketinde çalıştıysan ne kadar satış yaptığını sayısal olarak belirtebilirsin.

Şimdi Size Bir Önyazı Örneği Yazalım;

Sayın Yetkili,

 İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Müşteri İlişkileri Sorumlusu” ilanınız ilgimi çekti. Bu pozisyonun benim deneyim, bilgi ve becerilerime oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

ABC bankasında “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” olarak müşteriden gelen çağrılarda teknik ve ilgili tüm talepleri karşılayarak,gerekli yönlendirmeleri yaparak  müşteri memnuniyetini , şirketimin karlılığını önemli ölçüde artırdım.

Bugüne kadar çalıştığım bankalarda araştırmacı, yeniliklere uyum sağlayan kişiliğimle, bankanın daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladım. Bahsettiğim yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile bankanız için de son derece yararlı olacağıma inanıyorum.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

Bunun gibi bir ön yazı yazıp cvnizle birlikte başvuruda bulunmanız işe alınmanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Eğer daha fazla  ön yazı örneğine göz atmak istiyorsanız TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir