Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nikâh  veya evlenme, evlilik amacıyla bir araya gelmiş bir çiftin, nikâh memuru önünde, kamuya açık olarak evlenmeyi kabul etmesi ve bunun belgelenmesi. Nikah Medeni Kanun’la ilgili bir husustur.

Evlenenlere aile cüzdanı verilir. Nüfus kaydında değişiklik yapılır. Nüfus cüzdanındaki medeni durumu hanesine evli yazılır.

Nikah; sayesinde kişilerin aile kurması ve bir çift olarak sosyal haklardan yararlanması mümkündür. Bu işlem aynı zamanda boşanma sürecinde de çiftlerin haklarını korumasına yardımcı olmaktadır.

Türkiye’de sadece resmi nikah kanunen geçerlidir. Resmi nikahta evlenecek çift, nikah/evlendirme memuru ve iki şahit hazır bulunmak zorundadır. T.C kanunları, nikah memuru önünde yapılmayan evlendirmeyi geçersiz saymaktadır. Dini nikaha ise ancak resmi nikahtan sonra ve eğer taraflar isterse cevaz verilmektedir. Dini nikahın kıyılabilmesi için evlilik cüzdanının ibrazı kanunen zorunludur.

Filmlerde ve dizilerde görüldüğü gibi evlenme teklifinin ardından hemen nikah masasına oturamıyorsunuz maalesef nikah masasına oturana kadar izlemeniz gereken bürokratik işlemler mevcut olup evlenmek isteyen çiftlerin bunları tamamlayıp ardından nikah tarihlerini seçip nikah masasına oturabiliyorlar. Öncelikle evlilik işlemlerine başlamadan, nikah günü almadan önce aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir. Aşağıdaki şartlara haiz olmayan vatandaşlarımız evlenmeleri yasaktır.

 1. Yasalar önünde reşit olmak, Hakim veya kanuni temsilcinin izni olması,
 2. Kanunen evlenmeye mani hali olmamak,
 3. Evlenmeye mani sağlık sorununun bulunmadığına dair sağlık raporu almak,
 4. İkamet edilen mahallin evlenmeye yetkili kurumuna müracaat etmek,
 5. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 124. maddesinde yaş şartı arandığından;
 6. Erkek veya kadın 17 yaşını bitirmedikçe evlenemez,
 7. 16 yaşını bitiren kadın ve erkek hakimin izni ile evlenebilir,
 8. 17 yaşını dolduran kadın ve erkek yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.
 9. Mümeyyiz olmak.

Peki nikah günü nasıl alınır?

Nikah günü almak için öncelikle ikametinizin bulunduğu belediyeye gitmeniz gereklidir. Belediyeye evlenmek için başvurduğunuzu söylemeniz halinde sizden istenen evrakların listesi ve günler sunulacaktır.

Nikah işlemleri nasıl başlar?

Nikah işlemleri sırasında iki tarafında belediye de bulunması gereklidir. Kadın ya da erkeğin tek başına bu işlemi başlatması mümkün değildir. Çiftlerden birinde vekalet olması halinde nikah işlemleri tek kişi tarafından da başlatılabilir.

Nikah için gerekli evraklar nelerdir?

Evlenmek isteyen çiftler ikamet ettikleri belediyeye evlenmek için başvurduklarında istenen evraklar

1-NÜFUS CÜZDANLARI ASLI VE İKİŞER ADET FOTOKOPİSİ
Resimli, Son(10) yıl içerisinde değiştirilmiş, son medeni duruma dair bilgileri içerir, okunaklı T.C. Kimliği.(Başka bir kimlikle başvuru yapılmaz)

2-EVLENME YAŞI
18 Yaşını doldurmuş olmaktır. Doldurmamış iseler
a)17 Yaşını doldurmuş ise; Anne ve Babanın imzalı izinleri ile
b)16 Yaşını doldurmuş ise; Mahkemenin vereceği “evlenebilir kararı”ile evlenme başvurusu yapılır.

3-RESİM
Son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş, cepheden, inkılap kanunlarına uygun olarak, baş açık (Bayanlarda alın, çene ve yüz tamamen görünmek kaydıyla baş örtülü olabilir),poz üniforma, poz veya pul resim olmayan (fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan resimler kullanılmayacaktır). Tümü aynı 6 (altı) adet resim.

4-SAĞLIK RAPORU
Aile hekimleri ve Devlet Hastanesi’nden alınacak, resimli mühür ve imza ile tasdikli, genelgenin gereği tetkiklerin yapıldığına dair bilgileri kapsayan ve son 6 (altı) ay içerisinde alınmış belgelerdir.

5-EVLENME EHLİYET BELGESİ (Evlendirme memurluğumuzdan çıkartılmaktadır.)
Açıklama:
Evlendirme memurluğumuz KPS sistemine bağlı olup sistem arızaları durumunda evlenme ehliyet belgesi nüfus müdürlüğümüzden temin edilecektir.

6-ÖZEL BELGELER
İDDET KARARI: Medeni durumu değişen bayanların, tescil tarihinden itibaren 300 (üç yüz) günlük evlenme yasağının mahkeme kararı ile kaldırılması.
BEKARLIK VE DOĞUM BELGESİ: Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin  hazırlaması gereken belgedir. Noter onaylı pasaport çevirileri gerekmektedir. Hangi şartları kapsadığı konusunda Memurluğumuzdan bilgi alınabilir.​

ÇOK DİLLİ EVLENME EHLİYET BELGESİ:

Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi-bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 19.12.2011 tarihinde yayınlamış olduğu mevzuat uygulaması yazısına göre 2. maddesinde belirtilen “tarafların birinin Türk vatandaşı diğerinin yabancı olması halinde ise çok dilli Evlenme Ehliyet belgesi verilecektir” der.

Bu nedenle; Nüfus müdürlüğünden versiyon 2  Çok dilli Evlenme Ehliyet Belgesi almaları gerekmektedir.​

VEKALETNAME :
Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır. Evlendirme yönetmeliği Madde 17. Vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır. Nüfus cüzdan fotokopileri Nüfus cüzdanı bilgilerine göre olmalıdır.
(Sürücü Belgesi / Pasaport dökümü bilgileri kesinlikle kabul edilmez.)​

Nikah tarihi nasıl alınır?

Bu gerekli evrakları tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde ikamette bulunduğunuz bölgedeki evlenme memurluğuna başvurup nikahınız için tarih alabilir ve nikah işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bütün nikah işlemleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Evlenmeye karar veren ve kanunen mani hali bulunmayan çiftler istenilen belgeleri tamamlayarak Evlendirmeye yetkili kuruma müracaat ederler,
 • Nikah için gün alınır,
 • Nikah günü çiftler 2 şahit ile birlikte hazır bulunur,
 • Nikah işlemi bittiği anda evlenen çifte uluslararası evlenme cüzdanı verilir,
 • Evlendirmeyi yapan kurum tarafından evlenme formları tanzim edilerek ilgili Nüfus Müdürlüklerine gönderilir,
 • Nüfus Müdürlüğü evlenmeyi tescil eder.

Nikah tarihi nasıl iptal ettirilir, ertelenir?

Almış olduğunuz nikah tarihini iptal ettirmek veya ertelemek isteyen vatandaşlarımız nikah günü aldığı belediyeye bunun için başvuruda bulunmalıdırlar. Genel itibariyle nikah tarihinden 1 hafta önce başvurunuzu iptal ettirebilir veya erteyebilirsiniz. Aksi durumda nikah ücreti sizden yine de talep edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir