Müstehaklık Belgesi Nedir?

Müstehaklık Belgesi Nedir?Nasıl Alınır?

Müstehaklık, kişinin çocuğunu, çocuklarını ya da eşini kendi sigortasından yararlanması için üzerine alması anlamındadır.Yani kişinin kendi sigortası üzerinden eşi ve çocuklarının yaralanmasıdır.

Müstehaklık Belgesi Nereden Alınır?

Müstehaklık belgesi;

  1. E-devlet üzerinden,
  2. SGK’nın resmi sitesi üzerinden,
  3. SGK kuruluşlarından alınabilmektedir.

Müstehaklık sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz. SGK müstahaklık ise sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak için gereken belgelere denmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin sgk ya verdiği hizmetleri yapabilmek için müstahaklık belgesi almanız gereklidir. Kısaca sgk müstahak belgesi sgk kurumuna bağlı olduğunuzu ispatlamak için gereken bir belgedir.

SGK müstahaklık belgesini almak için,4a ssk, 4b bağkur veya 4c emekli sandığı üzerinden prim ödemeniz yeterli olmaktadır. SGK müstahaklık belgesi almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem sitemiz üzerinde bulunan müstahaklık belgesi sorgulama bölümü, diğer bir yöntem ise e-devlet sistemi, e devlet sistemini kullanabilmeniz için e-devlet şifreniz bulunmaktadır. Eğer e-devlet şifreniz bulunuyor ise TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sunulan hizmetler bölümüne girmelisiniz. Bu bölümde SGK hizmet kısımı bulunmaktadır. SGK hizmetler kısmından müstahaklık bölümüne girerek belgenizi yazdırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir