Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meslek seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

  • İlk olarak o mesleğe ilginiz olup olmadığıdır.

Bir mesleği seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri o mesleğin ilgi alanınıza uygun bir meslek olmasıdır. Eğer hiç müzikten hoşlanmıyor ancak güzel bir gelir elde ediyor diye müzik öğretmeni olmak isterseniz bu bize göre yanlış bir seçim olacaktır. Eğer bir meslek ilgi alanınızın dışında kalıyorsa,o mesleği tercih etmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

  • Seçeceğiniz Mesleğe Uygun musunuz?

Meslek seçiminin bir önemli ayağı da karakterinize uygun şekilde meslek tercih etmektir.Bir örnek vermek gerekirse,eğer istikrar ve düzenden hoşlanıyorsanız planlı biriyseniz her şeyin ne zaman olacağı sizin için planlı olarak gelişmesi gerekiyorsa,web ajansları gibi gecesi gündüzü belli olmayan işyerlerinde çalışmanız performansınızı ve hayat kalitenizi düşürecektir. Zevk almadığınız ve sürekli çalıştığınız bir iş size istediği kadar gelir getirsin mutlu etmeyecektir.

  • Seçeceğiniz Meslek Yaşam Tarzınızdan Bir Parça Mı?

Yaşam tarzınız da meslek seçiminde önemli olan faktörlerden biridir. Eğer her yerde huzuru,sessizliği,sakinliği arıyorsanız kendinizi her fırsat bulduğunuzda kırsal yerlere atıyorsanız tahmin ediyoruz ki,Beşiktaş’ın göbeğinde bir plazada kargaşa ve karmaşa dolu bir iş hayatı hiç ilginizi çekmeyecektir. Bunun yerine tarımsal iş fikirlerini tercih etmeniz daha etkili olacaktır.

  • Mesleğin Size Aylık Getirisi Yani Maddi Beklentileriniz

Tüm bu yukarıdaki verdiğimiz bilgilerden maddi beklentilerinizi bir kenara koyun gibi bir anlam çıkarmayın. Bizim yukarıda söylediğimiz şeylerin özeti,eğer bir mesleği sevmiyorsanız sadece maddi beklenti için o işi yapmayın. Ancak tabiki şuana kadar getirmiş olduğunuz bir hayat standartınız var eğer bu standartı bozmak istemiyorsanız belli bir seviye de maddi beklentiniz olmalı. Ancak bu maddi beklenti kıyaslaması en az iki adet sevdiğiniz meslekler arasında olmalı. Sevmediğiniz bir mesleği sadece para için yapmayın.

  • Ve Bizce En Önemli Konu Manevi beklentileriniz

En iyi gelir elde eden meslekler seçerken en az maddi beklentileriniz kadar manevi beklentilerinizde olabilir.Meslek seçerken buna da dikkat etmeniz gerekebilir.En azından şöyle bir örnek vermek gerekirse,eğer bir meslekten beklentiniz maddi gelirden çok prestij gibi manevi bir şey ise,insanların gözünde çok da iyi bir yere sahip olmayan meslekler seçmeniz mutlu olmanıza engel olacaktır.

  • Öğrenciyseniz dikkatlice okuyun.

Sınav stresinizi attıysanız artık seçim yapma zamanınız gelmiş demektir.Tam olarak bu noktada ailesel olarak alınan kararlarda dikkatli olunması gereken bir şey mevcut. Şunu bilmelisiniz ki anneniz ve babanız her zaman sizin için en iyi ve en prestijli olanı isteyecektir. Onların tavsiyelerini dikkate alın ancak sevmediğiniz veya nefret ettiğiniz bir mesleğe yöneltmemek konusunda ailenizle konuşun. Ancak kalplerini kırmadan ve onların anne ve baba olduğunu unutmadan bir konuşma yapın iyi bir uslüp kullanmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir