Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

tarafından
1
Kredi Tahsisi ve Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi Tahsisi Nedir?

Kredi tahsisi; kredi verilme aşaması olarak tanımlanabilir. Kredi ise çeşitli koşullar yerine getirildiği takdirde bankalar tarafından kullandırılır. Tabii kredi kullanmak için belirli şartlar vardır. O şartlardan bazıları şöyle sıralayabiliriz; nüfus cüzdanı, ikamet belgesi ada kayıtlı son 3 aya ait elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturası. Bazı bankalar içinse T.C kimlik numarası yeterli. Sonuç olarak; banka tarafından uygun görülen koşullar sağlandığı takdirde kredi kullanımında herhangi bir engel yoktur. Bankalar kredi kullandırırken genellikle müşterilerinden çeşitli masraflar alır. Bu masraflardan bazıları şöyle sıralayabiliriz; kredi tahsis ücreti, ipotek fek ücreti, yapılandırma ücreti, hayat sigortası ekspertiz ücreti, istihbarat ücreti. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, tüketici kredisi gibi hangi kredi türü olursa olsun hepsinden belirli miktarda kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Kredi tahsis ücreti bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu/ 29138 sayılı yönetmeliğin 10. Maddesi uyarınca) düzenlemeleri ve Yeni Tüketici Kanunu uyarınca tahsis ücreti kredi ana para tutarının yüzde 0,5’i kadar kredi açılışlarında alınmaktadır.

Kredi tahsis ücreti; bankalardan kredi çeken kullanıcılarından kestiği dosya masrafı adı altındaki paranın isim değiştirmiş hali denilebilir. Hangi bankadan kredi kullanırsanız kullanın kredi tahsis ücreti ödemeniz bazı kampanyalar dışında kaçınılmazdır.

Peki kredi tahsis ücreti yasal mıdır?

Yargıtay tarafından dosya masrafı adı altındaki kesintiye belirli bir limit koyulunca bankalar kestikleri tutarların adını kredi tahsis ücreti olarak değiştirmişlerdir. Kredi tahsis ücretleri dosya masrafları gibi tek seferlik de değil genellikle 6 aylık periyotlar ile banka müşterilerinden kesilmekte.

Birçok kullanıcı kredi tahsis ücreti kesilmesine tepki gösterse de resmi olarak bu konu hakkında yapılmış ya da sonuçlanmış bir dava bulunmamakta. Yargıtay tarafından dosya masrafı altında kesilen tutarların çekilen paranın binde beşlik kısmı yasal olarak kabul edildiği için kredi tahsis ücretlerinin de bir kısmının yasal olarak kabul edilmesi beklenmekte.

Kredi tahsis ücreti geri alınabilir mi?

Dosya masrafları adı altında müşterilerden kesilen paraların iadeleri başladığı için bankalar şu an için kredi tahsis ücreti altında müşterilerinden para kesmekteler. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapıp kredi tahsis ücretini değil de dosya masrafı adı altında alınan ücreti geri alabilirsiniz.

Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır?

Yargıtay mahkemelerinde açılan mahkemeler sonucunda bankaların kredi çeken müşterilerinden kestiği dosya masrafı adı altındaki ücret kaldırılmıştı. Bu ücretin yerine getirilen kredi tahsis ücreti de müşteriler tarafından açılan davalar sonucunda bir düzenleme getirilecektir. Yargıtay kararının sonucuna göre kredi tahsis ücretlerinin tamamı ya da bir kısmı bankalar tarafından müşterilerine iade edilecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise bankanız ile iletişime geçerek kolaylıkla kredi tahsis ücretinizin bir kısmını ya da tamamını iade olarak geri alabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.