İSTİFA MEKTUBUMU NASIL YAZMALIYIM?

İSTİFA MEKTUBU NASIL YAZILIR?

İstifa kararı alabilmek kolay değil. Çok sevdiğiniz bir iş yerinden ayrılmak zorunda kalabilir, memnuniyetsizlikler dolayısıyla işten çıkmak isteyebilir ya da kariyerinizi bir adım öteye taşıyabilmek adına iş değişikliği yapmak arzusunda olabilirsiniz. Özellikle uzun süre çalıştığınız bir firma veya pozisyondan ayrılıyorsanız, şartlar ne olursa olsun istifa etmek hayli zorlu bir süreçtir. Bu sebeple istifa sürecini ne kadar profesyonelce yürütürseniz, bütün iki taraf için de o kadar kolay olur.

ŞİMDİ MADDE MADDE İSTİFA MEKTUBU YAZIMI KURALLARI

1)İstifa mektubunuzun yalın ve dar olmasına itina göstermelisiniz.

2)İşe başladığınız tarihi, çalıştığınız pozisyonun adını, istifanızı bildirdiğiniz tarihi belirtmeniz gereklidir.

3)Sebep belirtmek zorunda değilsiniz. Şayet özellikle belirtmek istemiyorsanız, istifa nedeninizi yazılı bi şekilde vermenize gerek yoktur.

4)Mektubu, şayet var ise; İnsan Kaynakları Müdürlüğüne hitaben, yok ise; kapsamlı Müdürlüke veya yetkili departmana yazabilirsiniz.

5)Hem yazdığınız mektupta hem de sözlü görüşmelerinizde kullandığınız dil ve tavırlarınız hayli önemlidir. Yaşananlar bütün ne olursa olsun, işyerinizden iyi ayrılmanız önemlidir.

6)Olumsuz hisler içinde olsanız bile; ayrılırken tatsızlık çıkarmamaya itina göstermelisiniz. Bundan sonra istifa etmiş olduğunuz için rahatlamalı ve son dakikada geleceğinizi tehlikeye atacak davranışlarda bulunmamalısınız.

7)Eğer iyi bir çalışansanız ve yöneticileriniz de sizden memnun iseler; ayrılmamanız için birtakım teşebbüslerde bulunacaklardır. En azından niçin ayrıldığınızı soracak ya da gitmemeniz için muhtelif teklifler sunacaklardır. Maaşınızı arttırmak, promosyon gibi tekliflerle karşınıza çıkabilirler. Kesin kararınızı vermeli ve bütün alternatifleri, teklifleri önceden düşünerek o kapıdan içeri girmelisiniz.

8)Eğer 6 aydan az süredir çalışıyorsanız, iki hafta önceden; 6 ay ila 1.5 sene arası çalıştıysanız 4 hafta önceden; 1.5 sene ila 3 sene arası çalıştıysanız 6 hafta önceden, üç yıldan çok çalıştıysanız da 8 hafta önceden istifa mektubunuzu vermeniz gerekir. İstifanızı vermeden önce, zamanında haber vermeniz iş ahlakı açısından hayli önemlidir. Hem işlerin düzenli bir şekilde devam etmesi hem de yerinize farklı birinin bulunması açısından bu süreç önemlidir. Eşdeğer biçimde işten çıkarılan kişinin de yeni bir iş aramak için bu süreye ihtiyacı bulunur.

9)Ayrılmadan önce yarım kalan işlerinizi tamamlamanız, şayet sizden sonraları gelecek olan kişi belli ise; işi ona devretmeniz; yok ise de lazım, kritik noktaları en azından bir kenara not etmeniz işlerin devamı açısından epey faydalı olacaktır. Bu eşdeğer zamanda sizden sonraları gelecek kişiye de büyük yarar sağlayacaktır.

10)Yöneticinize organizasyonunda çalıştığınız sebebiyle, size sağladığı katkılar için teşekkür edin. Çalışma arkadaşlarınızla vedalaşın. İleride işinize yarabilecek iletişim isimlerinizi almayı unutmayın. Geride referans mektubu alabileceğiniz insanlar bırakmaya itina gösterin.

11)Aynı biçimde siz de iletişim numaralarınızı bırakın, herhangi bir mesele olduğunda size ulaşabileceklerini bilsinler.

Farklı pozisyonlar ve durumlar için istifa örneklerini bir araya getirdik:

Yöneticinizle sorun yaşıyorsanız…

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. tarihleri arasında ……….. A.Ş’de … departmanında ……. görevini yürüttüm. Şirketimizin çalışan ve müşteri tepkilerinden de anlaşıldığı üzere görevime ….. sene başarıyla devam ettim.

Ancak şirketimize atanan yeni müdürün çalışma biçimi ve sert tepkileri dolayısıyla görevimi yerine getirmek konusunda zorlanmış bulunmaktayım. (Burada ayrılma nedeni sizin için elbette farklı olabilir)

……….. A.Ş’deki uzun çalışma hayatımın ve şirkete, iş arkadaşlarıma bağlılığımın getirdiği ayrı bir zorluğa rağmen söz konusu koşullarda görevimi yürütemeyeceğimi tarafınıza bildirmek durumundayım.

İstifamla ilgili gerekli işlemlerin başlatılmasını rica eder, bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

Neden belirtmeden ortalama bir istifa dilekçesi yazmak istiyorsanız…

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,          

../../…. tarihi itibariyle başlamış olduğum …… görevinden ../../…. itibariyle ayrılıyorum. İstifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şirketinizde çalıştığım sürenin hem kariyerim, hem de kişisel ve profesyonel gelişimim açısından çok faydalı ve verimli olduğunu belirterek teşekkürlerimi iletiyorum. Çalıştığım süre içinde ben de şirkete olumlu katkılarda bulunmayı başardığımı umuyorum.

Saygılarımla,
Ad Soyad:
İmza:

Eğer şirketinizde bir İnsan Kaynakları departmanı yoksa…

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

 Muhasebe Departmanı Müdürlüğü’ne,                                                                                                        

………………………..’nin ……………………… adresindeki işimden kendi isteğimle ……………………… sebeplerden dolayı ../../…. tarihi itibariyle ayrılmak istiyorum.

Gereğinin yapılarak tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Saygılarımla,
Ad Soyad:
İmza:

İstifa etmenize rağmen alacağınız ödemeler varsa…

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

Muhasebe Departmanı Müdürlüğü’ne,

./…/…. tarihinden bu yana firmanızın ……… adresindeki işyerinde çalışmaktayım. Kişisel sebeplerden dolayı kendi isteğimle ….. /…./ …. tarihinden itibaren işten ayrılmak istiyorum. İşyerinden ayrılışımda tarafıma ödenmesi gereken tüm sosyal hak ve güvencelerimin ödenerek ayrılışımın yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:

Personel Bilgileri

T.C. No:
Sigorta No:
Adres:
Cep Tel. No:

Eğer memurluktan istifa ediyorsanız…

Tarih: …./….. /……

…. BAKANLIĞI’NA ………….. İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE …… MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

657 sayılı Kanunun “Çekilme:” başlıklı 20. maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler.” hükmü, 94. maddesinde ise “Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir” hükmü yer almaktadır.
Yukarıdaki hüküm gereğince, memuriyet görevinden çekilmek istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:

Memur Kimlik Bilgileri

Ad Soyad:
Adres:
Sicil No:
T.C. Kimlik No:
Cep No:

Mavi yaka istifa dilekçesi

Tarih: …./….. /……

……………….’ne,

……………………………. adresinde bulunan işyerinizde   …./….. /…… ve ….. /….. /….. tarihleri arasında çalışmış bulunmaktayım. Söz konusu çalışma sürem içerisinde doğan tüm kanuni ve akdi haklarımı aldım. İşyerinizden şahsi gerekçelerimle, kendi istek ve rızamla herhangi bir baskı olmadan  …./….. /…… (İhbar süresi göz önünde bulundurularak tarih yazılması uygundur) tarihinde ayrılmak istiyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

İşçinin bilgileri:

T.C. No:
Sigorta No:
Adres:
İmza:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir