Hasta Bakımı Aylığını Kimler Alabilir?

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet belli şartlarda aylık bağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının net geliri toplanır ve hane halkı sayısına bölünür. Buna engelli kişi de dahil.

Engelli ya da yaşlı olan ve bakıma ihtiyacı olan kişilere devlet tarafından evde bakım aylığı ödeniyor. 2017 yılı itibariyle yaklaşık 1000 TL olan evde bakım aylığından şu ana kadar 500 bin kişinin yararlandığı ifade ediliyor. Devletin bu kapsamda 4 milyar TL civarında bir harcama yaptığı ifade edilirken, bu uygulamadan birçok kişinin haberinin olmadığına dikkat çekiliyor.

Peki Yaşlı Bakımı Maaşı Şartları

Bakıma muhtaç olan engelli ya da yaşlı kimseye bakacak olan kişinin maaş alabilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır. Buna göre, evde bakım maaşı için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

Maaş verilebilmesi için bakıma muhtaç kimsenin yüzde 50 ve üzerinde engelli olması gerekmektedir. Verilen raporun “ağır engelli” bölümünün “evet” şeklinde onaylanmış olması gerekmektedir.

Gelir Şartı 847 Lira 

Kişi başına düşen gelir net asgari ücretin yüzde 66.6’sından fazla olmamalı. Net asgari ücret 1404 lira. Ama bu hesapta Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç tutuluyor. Buna göre; 133 liralık AGİ hariç net asgari ücret 1271 lira oluyor. Yüzde 66.6’sı 847 lira. Yani, hanedeki kişi başına düşen gelir 847 liradan fazla olmamalı. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

SGK Bakıcılara Emeklilik İmkanı Sağlayacak

Yapılan açıklamaya göre SGK, evde bakım aylığı alan kişilere düşük sigorta primi ile emekli olma imkanı sunacak. Bu konuda yapılan çalışmaların tamamlanması durumunda 2017 yılı içinde uygulamaya başlanması bekleniyor.

Evde Bakım Aylığını Kimler Alabilir?

Evde bakım aylığını, bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları, çocukların eşleri, anne ve babası, ya da onların anneanne, babaanne, dede alabilmektedir. Birinci derecedeki yakınların evde bakım aylığı alması öngörülmüştür. İstenen şartları yerine getiren kişiler en fazla iki kişiye bakabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir