Gizli Müşteri Nedir?

Gizli Müşteri Ne Demektir?

Gizli müşteri veya daha doğru bir tanımla gizli denetçi, özellikle özel sektörde müşteriye doğrudan hizmet veren çok şubeli firma şubelerine sıradan bir müşteri olarak girerek hizmet kalitesini değerlendiren görevli.

Gizli denetçiler denetledikleri birimde firmanın öngördüğü düzeyde hizmet verilip verilmediğini, müşteri ile ilgilenilip ilgilenilmediğini araştırarak durumu bağlı bulundukları merkeze raporlarlar.

Bazı durumlarda gizli denetçiler bağlı bulundukları firmalarla direk değil de taşeron araştırma şirketleri ile çalıştıkları için farkında olmadan rakip ticari kuruluşlarının müşteri hizmet yapısı hakkında rakip firmaya bildirim raporu sunduklarından habersizlerdir!

Teknik olarak bazı durumlarda hukuki olarak bu durumun tanımı sanayi casusluğu olarak tanımlanır.

Bir yerden mal veya hizmet alan kişilere müşteri denir. Ancak hiç bilmediğimiz belki çoğumuzun duymadığı bir müşteri çeşidi daha var; gizli müşteri. Üstelik bu bir meslek çeşidi ve diğer mesleklerde olduğu gibi bu mesleği icra eden kişiler de çeşitli miktarlarda gelir elde ediyorlar. Nedir bu gizli müşteri?

Gizli müşteri en genel tanımı ile satış yapılan alanlara girerek buralardaki hizmeti ve satışları inceleyen, insanlara duygu ve deneyimlerini aktaran gözlemcilere verilen isimdir. Girmiş oldukları mağazalarda almış oldukları ürünlerden, hizmet kalitesine, temizlikten, insan ilişkilerine kadar çok sayıda durumu değerlendirmek ve bunları not almak gizli müşterilerin yapmış olduğu işler arasında yer almaktadır. Gizli müşteriler girmiş oldukları mağazalarda standart bir müşteri edasında davranırlar ve çalışanlar ile verilen hizmeti değerlendirirler.  Son dönemde çok sayıda şirket gizli müşteri alımları yaparak mağaza denetimi gerçekleştirmektedir. Peki gizli müşteri nasıl olunur, kimler gizli müşteri olabilir?

Gizli müşteri nasıl olunur?

Gizli müşteri ya da diğer adıyla gölge müşteri olmak için herhangi bir üniversiteyi bitirmeniz veya belirli şartlara haiz olmanız genellikle aranmaz. Ancak gizli müşteri olarak görev yapmak isteyen kişilerden bazı kişisel özellikler aranmaktadır. Çünkü bu kişisel özellikler yapmış oldukları mesleğin gereksinimlerinde olduğu düşünülmektedir. Adayların iyi bir gözlemci olmaları, objektif olmaları, dikkatli ve detaylara hakim olmaları, dürüst olmaları ve hafızasının kuvvetli olması gerekmektedir. Akabinde bu şartlara haiz olan kimseler gizli müşteri alımı yapan kurumlara başvuru yapabilmektedirler.

Gizli müşteri ne kadar para kazanır? Gizli müşteri maaşları ne kadardır?

Gizli müşteriler çeşitli danışmanlık şirketlerinde veya doğrudan şirketlerin bünyesinde iş bulabilirler. Buralarda full time ve part time çalışabildikleri için de maaşları değişkenlik gösterir. Part time olarak yani yarı zamanlı olarak çalışan kimseler iş başı ücret almaktadırlar ve bu ücret genel itibariyle 50 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Tam zamanlı çalışanlar ise asgari ücret ve 2 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar.

Müşterilerin görüşlerine büyük önem veren kuruluşlar son yıllarda gizli müşteri yani gözlemci tutarak mağazalarındaki durumu gözlemleme imkanı elde etmektedirler. Bu sebepten dolayı gizli müşteri mesleği oldukça popüler olan bir meslek haline gelmiş durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir