Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum yardımı parası memurlar da dahil olmak üzere doğum yapan her anneye verilmektedir. Ancak doğum yardımı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum yardımı yasasından faydalanarak doğum yardımı alabilmek için annenin ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Aynı zamanda sadece Türk vatandaşı olan anneler bu yardımdan faydalanabilirler. Öte yandan doğum yardımı sadece 15 Mayıs 2015 sonrasında doğum yapan annelere verilmektedir.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Öncelikle doğum yardımı alabilmek için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanız gerekmektedir.  Buna göre;

 • 1. çocuk için: 300 TL
 • 2. çocuk için: 400 TL
 • 3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

Buna göre, ikiz doğuranlar o doğum için 700 TL, üçüz doğuranlar o doğum için 1300 TL, dördüz ve sonraki çocuklar için de her bir çocuk için 600 TL daha eklenecek ödenecek hesaba. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmaz. Fakat belirlenmiş olan tarih sonrasında doğan çocuklar için ödenecek olan doğum yardımı hesaplaması daha önce doğan çocuklar üzerinden yapılmaktadır. Yani bu tarihten önce 1 çocuğunuz dünyaya gelmiş ve bu tarihten sonra bir çocuğunuz daha olmuş ise 2. Çocuk için toplamda 400 TL doğum yardımı alacaksınız demektedir. Ancak ilk doğan çocuk için yardım alınmaz.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı devlet tarafından annelere verilmiş olan bir doğum hediyesidir. Bu sebepten dolayı devletten bu yardım parasını almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurmalılar ve dilekçeyi tam bir şekilde dolduran anneler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Büyükelçilikler ile Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Başvurular şahsen yapılabilir veya posta yolu ile gerçekleştirebilirsiniz.

2017 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

 2016 yılının son günlerini yaşadığımız bu günlerde doğum yardımı parasının 2017 yılında ne kadar olacağı konusunda Bakanlığımız tarafından henüz bir resmi açıklama gelmedi. Bunun için burada vereceğimiz rakamlar 2016 yılı için geçerli olup, ikinci bir açıklamaya kadar 2017 yılında da ödenecek olan tutardır.

 • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır.

Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2017 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu ise 600 TL. Tabi birde benim gibi özel anneler vardır. Benim ikiz çocuklarım için Devletimiz 1000 TL yatırdı.

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları  aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada  kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.

 Memur Anneler Doğum Yardımı  İçin Nereye Başvuru Yapacaktır?

Memur anneler yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda başvurularını yapabilecekleri gibi, kendi kurumlarına da başvurabilir.

Bu konuda işlemi asıl takip eden birim kurumlarınızda Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreçleri açısından bu işlem personel birimlerine de verilmiş olabilir.

Ancak kurumlarınızın biz bu işi yapmıyoruz demek gibi bir seçeneği yok. Sizlerin dolduracağı ve ekli belgelerini ilgili Bakanlığı iletecektir.

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM?

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİNİN DOLDURULMASI

Dilekçe formu altta sunulmuştur. Ben burada bu dilekçeyi doldururken dikkat etmeniz gereken bazı yerlerden bahsetmek istiyorum.

 • Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapablilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
 • Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
 • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.

“Yeni Doğan Bebeklerde Kimlik Çıkarma İşlemi”

 • Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: Burası çok önemli. Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır.

Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size 1. Çocuk yardım parasını yatırırlar.

 • Dilekçenin altında başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi anne doldurup başvuyor ise anne doldurmalıdır. Yok eşiniz başvuracak ise eşiniz doldurup imza etmelidir.

DOĞUM YARDIMI PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

SGK’DAN ALINAN DOĞUM PARASI

 • Bu başlıkta bahsedeceğim konu çok önemlidir. Sevgili anneler SGK’lı olarak bir yerde çalışan bir annenin yukarıda bahsettiğim doğum yardımından farklı olarak SGKlı olduğu için SGK’dan aldığı doğum parası vardır.
 • Bu para kesinlikle doğum yardımından farklıdır. Dolayısı ile doğum için işyerinizden izne ayrıldıktan sonra bu paranın da yatırılmasını da takip ediniz.
 • Aynı şekilde doğum yapan bir SGK’lı annenin yada SGK’lı olarak çalışan bir babanın çalışmayan eşi için süt parası yardımı vardır.

Doğum Yardımı Dilekçesi İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir