Diş Aşısı Nedir?

Diş Aşısı(Fissür Örtücü Uygulaması) Nedir?Nasıl Yapılır?

Diş Aşısı Nedir?

Öncelikle fissür nedir ondan başlayacak olursak, dişlerin girintili ve yarık şeklindeki yüzeylerine fissür denmektedir. Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir.

Fissür bir anlamda diş aşısıdır. Çürük oluşumunu engellemek için yapılan son derece kolay,ağrısız uygulanan bir işlemdir. Fissür uygulaması, özellikle diş hekimi korkusu yaşayan veya bir diş hekimi ile ilk defa tanışacak çocuklar için en ideal tedavi yöntemidir.

Diş Aşısı Uygulamasının Amacı Nedir?

Diş aşısı yaptırmanın amacı azı dişlerin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmektir.

Diş aşısı yaptırmanın dişe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.Diş aşısı yapıldığında dişte herhangi bir yükseklik hissedilmez diş aşısı uygulaması olan boşlukları doldurur.

Diş Aşısı Uygulaması Hangi Yaş Aralığına Yapılır?

Diş aşısı sıklıkla 6 yaş dişleri dediğimiz birinci azı yani kalıcı dişlere yapılır. Ancak bu genel bir kural değildir, süt dişlerine de yapılabilir. Yine aynı şekilde küçük azı dediğimiz küçük azı dişlerine de diş aşısı uygulanabilir. Bir başka uygulama yeri ön veya arka dişlerde gelişimsel oluk veya yarık şeklindeki oluşumlardır. Bu bölgeler gıda birikimi için ideal yerlerdir ve iyi bir temizlik olmadığında kolayca çürük gelişebilir. Bu tür yüzeyler de çürümeden fissür örtücülerle örtülerek korunabilir. Fissür uygulamasında orijinal diş dokusunda herhangi bir kayba sebep olmamaktadır.

Fissür Örtücü Uygulaması Kolay Bir İşlem Midir?

Fissür örtücülerin yapımı oldukça kolaydır. Fissür örtücü yapımı çocuğun hekimi ile uyumuna bağlı olarak 3-5 dakikada yapılır.

Fissür Örtücü Uygulaması Yapılmazsa Ne Olur?

Diş aşısı uygulaması yapılmazsa çocuğunuzun azı dişlerindeki çürük oluşmaya elverişli yüzeyler koruma altına alınmamış olur. Böylece ağızda en uzun süreyi geçiren süt dişleri olan azı dişleri çürük tehdidi altında kalır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir