CVde neler bulunmalıdır

Bir CV’de Neler Olmalı-Nasıl cv oluşturabilirim

– İyi bir CV için iş hayatınızda ve kişisel yaşamınıza dair tüm bilgileri gereksiz kelimelerden arındırıp bir sayfaya güzel bir şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Hedefinizdeki işin olmasını istiyorsanız kariyer hedefinizi ona göre CV’nizde öne çıkarmalısınız ki işveren CV’ nizi okurken sizi istediğiniz konuma göre değerlendirebilsin.
– Referanslarınızı belirtirken öyle bir belirtmelisiniz ki işveren sizin referansta belirttiğiniz kişiye çok rahat ulaşabilmelidir.
CV’nize koyacağınız fotoğrafı çok iyi seçmelisiniz. Sanki mankenlik ajansına başvuru yapıyormuş gibi değil de işin ciddiyetini göz önüne alarak bir vesikalık fotoğraf koymalısınız.
– CV’nizi asla olması gerekenden daha da fazla uzatmayın. Olabildiğince bir sayfaya sığdırmaya çalışın. Sığmazsa ön mektupta kalan bilgilerden bahsedebilirsiniz.
– Şu zamana kadar aldığınız eğitimi detaylı olarak CV’nizde belirtmeniz gerekmektedir. Eğitim daima önemlidir ve işveren aldığınız eğitimi her zaman göz önünde bulundurur.
– Ön mektubu gereksiz bir şey de sanmayın. Ön mektup her zaman önemlidir ve işverenler CV’nizi okumadan önce ön mektubunuza göz atar. Şu zamana kadar yapmış olduğunuz işleri de belirtmeyi unutmamalısınız.
– İş tecrübeniz ne kadar iyiyse ve gelişmişse işverenin gözünde o kadar büyürsünüz. Yabancı dil mutlaka gereken bir şeydir ve CV’nizi doldururken yabancı dil biliyorsanız bunu derecelendirme yaparak listelemelisiniz ki işveren size yabancı dil testi yaptığında zorluk yaşamayın.
– Ayrıca CV’nizde yaptığınız ve sahip olduğunuz hobilere aktivitelere de yer verebilirsiniz. Fakat eğer hiç bilmediğiniz, hayatınızda hiç yapmadığınız aktiviteleri göz doldurmak için yazarsanız ilerde pişman olabilirsiniz.
Unutmayın, iyi bir işin başlangıcı iyi bir CV’dir.

İyi Bir CV’de Neler Olmamalı?
– Sadelik bir özgeçmişte temel prensip olmalı. Burada gerekli bilgilerle, detaylar arasındaki ayrımı yapabilmek çok önemli.
– Özel yaşantınız hakkında gereksiz detaylar yaş, medeni durum, ailevi bilgiler, mülkiyet durumu gibi bilgiler özgeçmişte yer almamalı.
– Ayrıntılı irtibat bilgileri, cep telefonu dahi özgeçmişte olmamalı. e-posta adresi, sabit telefon yeterli.
– Hedeflediğiniz kariyer ile doğrudan ilgisi olmayan tecrübeler. Çok farklı alanlarda çalışmış, ilginç işler yapmış olabilirsiniz. Eğer bu tecrübeler kariyer hedefine katkı sağlamıyorsa özgeçmişinize koymayın. İlgisiz tecrübeler özgeçmişi okuyan kişinin zihnini karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Ayrıca sizi odağını kaybetmiş bir kişi olarak da görebilirler.
– Fotoğraf. Eğer zorunluluk yoksa fotoğrafınızı koymayın. Özgeçmişinizi okuyan kişi sizi özelliklerinize, başardığınız işlere dayalı olarak zihninde kurgulasın. Dış görünüşün özelliklerinizin önüne geçmesine izin vermeyin (Bu durum Linkedin profili için farklı. Linkedin’de ağınızdaki insanlarla kişiselleştirilmiş ilişkiler kuracağınızdan sizi en iyi ifade eden fotoğrafı kullanmalısınız).
– Ücret beklentisi. İş başvurusu yaparken “para” değil “iş” ön planda olmalıdır. Ücret “iş” konusunda uzlaşıya varıldıktan sonra gündeme gelmelidir. Özgeçmişte belirtilecek düşük ya da yüksek bir ücret işi daha baştan kaybetmenize yol açabilir.
– Gerçek dışı bilgiler sizi çok zor duruma düşürebilir.
– Özgeçmişinizi güçlü yönleriniz üzerine kurmalısınız. Bu nedenle “işten atılma” gibi olumsuz tecrübeler özgeçmişe girmemelidir.
– Abartı. Yaptığınız iş ve görev aldığınız projelerdeki sorumluluklara ilişkin abartılı bilgiler, yanlış beklentilerin oluşması görüşme süreci başladığında sizi zor duruma düşürecek, her iki tarafa da zaman kaybı yaşatacaktır.
– Referanslarınız hazır olmalı fakat özgeçmişe eklenmemelidir. Referanslarınızı ancak son aşamaya yaklaştığınızda paylaşmalısınız.
– CV’nizi yazarken kesinlikle bir halka içinde dönüp durmayın yani sürekli aynı kapıya çıkacak kelimeleri kullanmayın, çünkü bu işverenin gözünde düşmenizi sağlayacaktır.

CV Hazırlamada Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Uzunluk
Kesinlikle çok uzun olmamalıdır. Fakat çok da kısa olmamalıdır. CV hiçbir zaman bir sayfayı geçmemelidir. Fakat önemli bilgileri de tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmamalısınız. CV’nizi yazarken öyle iyi anahtar kelimeler kullanın ki CV’nizi okuyan kişinin daha kolay aklında kalabilin.

Referanslar
Hiçbir işverenden CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp size iş vermesini beklemeyin. Referanslar sizin kişiliğiniz hakkında ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verecek olan kişilerdir. Her iş yerinde referans için 3 referans daima yeterlidir. Referans listenizi öyle bir oluşturmalısınız ki referans listenizde yer alan kişilerin adını ünvanını/pozisyonunu, adresini ve iş saatlerinde dahi ulaşılabilecek telefon numaraları mutlaka yazılmalıdır.

İsim-E-mail-Telefon
CV’nizi yolladığınız kişilerin size ulaşabilmesi için adres ya da telefon bırakabilirsiniz fakat başka alternatifler de vardır bu alternatifler e-mail adresi olabilir. E-mail adresi de referanslar için çok önemli bilgilerden biridir. Örneğin; tatliseker, olumunefenerli gibi mail adresleri sizin için olumsuz bir imaj oluşturacaktır.

İş-Kariyer Hedefi
İş/kariyer hedefinizin CV’nizde yer almasını istiyorsanız bunu en doğru şekilde ve düzgün sınırlar belirleyerek CV’nize aktarmalısınız. Ancak bu sınırlar sizin başka açık bir pozisyona yerleştirilmenize de engel olacaktır.

 

İş Tecrübesi

Eğer bir iş tecrübesine sahipseniz CV için burası en önemli bölümdür ve düzgün şartlarda doldurulması gerekir. Çünkü işveren sizi işe alırken iş tecrübelerinizi daima göz önüne alır ve bu sizin istediğiniz iş için çok önemlidir.

Yabancı Dil

Eğer bir yabancı dil bilmiyorsanız CV’nizde bu bölüme yer vermeyiniz. Fakat eğer bir ya da daha çok dil biliyorsanız bu dilleri derecelendirme yaparak CV’nize yazın. Derecelendirmeyi öyle bir yapın ki, görüşme esnasında size yapılacak olan yabancı dil testinde zor durumda kalmayasınız.

Aktiviteler ve Hobiler

Bu bölümde kendiniz olmaktan kaçınmayın. Sırf doldurmuş olmak için hakkında hiçbir şey bilmediğiniz hayatınızda hiç yapmadığınız aktiviteleri yazmayın. Eğer gerçekten kitap okumaktan hoşlanıyorsanız ne tür kitaplar okumaktan hoşlandığınızı belirtmeyi de unutmayınız.

Bir cv oluşturma sürecindeyseniz -> http://www.cv-indir.com/cv-olustur/

7 yorum

  1. SÜMEYYE Yanıtla

    Teşekkürler gördüğüm en güzel cv sitesi açık, net ve çok hoş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir