Çipli Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Çipli Kimlik Nasıl Çıkartılır?Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çipli kimlik için direk gidip başvuru yapılabileceği gibi randevu alınıp sıra beklemeden yoğunluk oluşturmadan başvuru yapabilirsiniz.Randevu için Alo 199 hattını arayabilir ya da Nüfus Genel Müdürlüğünün internet sitesinden randevu alabilirsiniz.Müracaat ederken söz konusu belgeleri muhakkak tamamlamanız gereklidir. Zira randevunuz yanabilir ve daha ileri bir tarihe sarkabilir.

Yeni kimlik başvurusunda gerekli evraklar sırasıyla nüfus cüzdanı ve sadece 1 adet biyometrik fotoğraftır.

Şahsın “nüfus cüzdanı” ile son altı ay içinde çekilmiş bir adet “biyometrik fotoğraf” gereklidir.

Nüfus cüzdanı yanında bulunmayanlar evlilik cüzdanı,ehliyet,pasaport,öğrenci kimlik kartı v.s sıralanan kimlik belgelerinden birini de yanında götürebilir.

YENİ KİMLİK ALMAK İÇİN ESKİ KULLANDIĞINIZ NÜFUS CÜZDANINIZI YANINIZDA GÖTÜRMEYİ UNUTMAYIN!

Nüfus Cüzdanları yerine Yeni Kimliğinizi almak için eski kimlik belgenizi yada resmi olarak geçerli başka bir kimlik belgenizi muhakkak ibraz etmelisiniz. Bu durumda şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götürmelisiniz. Herhangi bir sebeple Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götüremediyseniz eğer diğer kimlikleri de ibraz edebilirsiniz.

NÜFUS CÜZDANI KAYBOLANLAR NE YAPACAK?

Bu konuda da gerekli kolaylığı tanınmıştır. Nüfus Cüzdanı kaybolanlar yada bir şekilde yanında bulunmayanlar başvuru sırasında aşağıda saydığımız kimlik belgelerinden herhangi birini ibraz edebilir.

  • Sürücü Belgesi,
  • Pasaport,
  • TSK Kimlik Kartı,
  • Evlilik Cüzdanı,
  • Pasaport,
  • Avukatlık Kimlik Kartı,
  • Öğretmen Kimliği,
  • Hakim Savcı Kimliği,
  • Sarı Basın Kartı

YANINDA HİÇ BİR KİMLİĞİ BULUNMAYANLAR NE YAPACAK

Yukarıda kimlik başvurusu için herhangi bir kimlik belgesini ibraz etmek zorunda olduğunu ifade ettik. Eğer yukarıda sayılanlardan hiçbirisi yoksa Muhtarlıktan Belge almanız gereklidir. Bu konuda ikametinizin bulunduğu Muhtarlığa başvurmanız gerekir.

MUTLAKA BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPTIRIN.

Çipli Kimlik işlemlerinde karşımıza çıkan yeni uygulamalardan bir diğeri de biyometrik verilerin alınmasıdır. Bu verilerin ilki biyometrik fotoğraftır. Ancak hala bir çok fotoğrafçı eski usul fotoğraf çekimi yapmaktadır. Dolayısı ile resim çekilmeye giderken muhakkak biyometrik fotoğraf olmasına dikkat ediniz.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR VE NEREYE ÖDEME YAPILMASI GEREKİYOR?

Kimlik çıkarmak için belli bir ücret ödemek zorundasınız. Bu ücreti Nüfus Müdürlüğünde ödeyeceksiniz. Bunun için herhangi daha önceden bir yere para yatırmanıza ve makbuz almanıza gerek yoktur.

 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ

Yeni doğan bebekler için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bebekler ve 15 yaşından küçükler için fotoğraf götürmeye gerek yoktur. Zaten 15 yaşından büyük kişiler yeni kimlikleri kendileri başvuru yaparak alabiliyor.

Bebeğin doğumunun ardından 30 gün içinde mutlaka kimliği için başvuru yapmanız gerekmektedir.Eğer bu süre dolmadan başvuru yapmazsanız kimlik ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Evrak olarak ise, başvuruyu yapan anne ise annenin baba ise babanın kimliği ile doğum belgesi gereklidir.

YENİ NÜFUS CÜZDANI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Nüfus cüzdanları yerine kullanmaya başlayacağımız yeni kimlik kartları için öncelikle kimlik randevu almanız gereklidir. Çünkü dağıtım sürecinde hakikaten nüfus müdürlükleri çok büyük bir yoğunluk yaşıyor.

Randevuyu 199 çağrı merkezinden alabilirsiniz. Yok ben telefonla uğraşamam diyenler için e randevu sayfası da mevcuttur. Nüfus Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan randevu sayfasından da randevunuzu alabilirsiniz.

Randevu alamayanlar yada bir sebeple randevu almayı bilmeyenler direk nüfus müdürlüğüne giderek başvurusunu yapabilir.

 

Hangi Nüfus Müdürlüğüne Müracaat Etmem Gerekli?

Yeni kimlik kartları için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz.  Bu konuda bir sınırlama yoktur.

Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

 KİMLİK YENİLEME: 16 TL
 KİMLİK KAYIP: 32 TL
 EVLİLİK NEDENİYLE KİMLİK DEĞİŞİMİ:16 TL
 ESKİYEN KİMLİĞİ DEĞİŞTİRME: 16 TL
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: ÜCRETSİZ
 YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN KİMLİK ÇIKARMA: 16 TL(VAKTİNDE YAPILMAYAN BİLDİRİM İÇİN, VAKTİNDE YAPILAN BİLDİRİMLER İÇİN YENİ DOĞAN BEBEĞE KİMLİK ÜCRETİ TALEP EDİLMEMEKTEDİR.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir