Franchise ve Bayilik Arasındaki Farklar Nelerdir?

BAYİLİK VE FRANCHİSE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Bu kavramlar arasında ilk bakışta fark yokmuş gibi duruyor fakat bu iki kavram arasında hak ve hukuksal olarak birçok fark vardır.

Madde madde bu farkları listeledik.Umarım sizin için faydalı olur..

  • Bayi alacak kişiler kendi belirlediği logo ve ismi kullanırken, franchise alanlar anlaştığı firmanın marka ve logosunuz kullanırlar.

 

  • Franchise aldığınız firmanın isim ve haklarını kullandığnız için anlaştığınız firmaya belli bir bedel ödersiniz. Ancak bayi anlaştığı firmaya para ödemez.

 

  • Bayi alan kişi, aldığı bayilik şirketi malının pazarlandığı yerde dekorasyon işiyle ilgilenmez. Franchise alan, anlaştığı firma onun dekorasyonunda A dan Z ye ilgilenir. Çünkü Franchise veren firmalar görüntü ve dekorasyona önem verir, ürünlerinin nezih ve göze hitap eden yerlerde pazarlamak isterler. Çünkü en ufak bir ticari zedelenme o markaya zarar verecektir. Bunu göz önüne alarak o şekilde hareket ederler.

 

  • Bayilikte önemli olan, kişisel özellikler ve  iş tecrübesinden daha çok mali güç önem kazanırken franchise alacak olanın kişisel özellikleri, iş tecrübesi, motivasyon, parasal imkan yer alır

 

  • Franchise aldığınızda tedarik ettiğiniz mal ve hizmetleri franchise veren firmanın koymuş olduğu bazı kurallar çerçevesinde satarsınız.Bayilik aldığınızda ise malın satış şartlarını siz belirlersiniz.

 

  • Franchise aldığınızda belli bir süreliğine bu markanın kullanım ve satış haklarına sahip olursunuz.Bayilikte ise böyle bir sınırlama ve sözleşmeye gerek yoktur.

 

  • Franchise aldığınızda cirodan pay ve sabit aidat alınırken,bayiliklerde böyle bir ücret talebine genellikle rastlanmaz.

 

  • Bayilik franchising’e göre daha serbest ve özgürdür

 

  • Franchise bağlı şartlar bayiliklere oranla daha hassastır. Bayii Franchise’e oranla daha bağımsız sayılır.

 

Bu yazı sonunda şöyle özetleyebiliriz ki,

Franchising belli kurallar ve konseptler çerçevesinde franchise alanlara mal ve hizmetin yanı sıra markasının kurumsal kimliğini de birebir uygulatan bir sistemdir.Bayilik ise,mal ve hizmetler dairesinde sadece satışa odaklı bir sistemdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir