2017 De Asgari ücret ne kadar olacak

Son düzenleme ile net bin 300 TL olan asgari ücret konusunda yeni düzenleme kapıda. Asgari ücret zammı çalışmaları, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yürütülüyor. Komisyonda hükümet, işçi ve işveren temsilcileri var. İşçileri Türk-İş temsil ederken, işverenler adına ise TİSK masaya oturuyor. Toplamda 15 kişiden oluşan Komisyonda, işçiler asgari ücretin 1600 TL’ye çıkarılmasını isterken, işverenler ise mevcut tutarın yeterli olduğunu düşünüyor. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise her iki tarafa da eşit mesafede olduklarını dile getiriyor. Diğer taraftan mevcut miktarın üzerine en fazla yüzde 8 artış olacağı varsayılıyor. Bu sonuçtan çıkan rakam ise 1400 TL oluyor. 2017 asgari ücret tutarının bu miktarda olacağı yorumları yapılıyor.

Müezzinoğlu, her karar vericinin en çok istediği şeyin asgari ücrete arzu edileni yapabilmek olduğunun ifade ederek, “Ama talep edileni karşılayabilmek geçici dönemler için başarı olarak karşımıza gelebilir ama istikrarlı bir hedefe yönelmekte geçici mutluluklar kalıcı huzura dönüşmeyebilir” dedi. Bu nedenle reel olunması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, “Asgari ücrete yapılan artıştaki her oran yalnız asgari ücreti değil, istihdamın ve iş gücü maliyetlerinin tamamını etkiliyor. Hükümet olarak biz asgari ücretin yüksek olması, Çalışma Bakanlığı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu açısından baktığımızda asgari ücrette her artış bizim hanemize artış olarak geliyor. Ama burada, ‘Sosyal Güvenlik Kurumu en çok nasıl kazanır’, ‘en çok işçimizi nasıl kazanır’ veya ‘en çok işverenimiz nasıl kazanır’ demeyip, ‘hep beraber daha iyi, daha doğruyu ve geleceği güvenle yürüyüşü nasıl başarırız’ demeliyiz. Bir yol haritası belirleyip, bugüne kadar başardığımız birlikteliği ve uzlaşıyı bundan sonrada gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari ücret 2017’de ne kadar olacak merak konusu? Asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yanıtı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararla belli olacak. Konu hakkında çalışmalar sürüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir