2015 Kurban Bayramı Tatili

2015 yılı Kurban Bayramı tatili 9 gün mü yoksa normal günler olarak mı yapılacak bunun cevabını herkes merak ediyor.

Resmi olarak açıklanan 2015 Kurban Bayramı tatili halen Bakanlar Kurulu toplantısı olmadığından açıklanamadı.

Ancak, 24 Eylül Perşembe günü başlayacak ve 27 Eylül Pazar günü sona erecek Kurban Bayramı, Bakanlar Kurulu’ndan olumlu karar çıkması halinde 18 Eylül Cuma akşamından itibaren Kurban Bayramı tatili başlayacak ve mesaiyle çalışanlar toplamda 9 gün tatil yapacaklardır.

Basında olan bilgilere göre Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Edirne’de yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması yönünde Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na arzının olacağını söyledi. Bakan Topçu, bayram tatilinin 9 gün olma nedenini ise “İş turizmi açısından düşünüyorum” olarak açıkladı. Tatilin 19 Eylül Cumartesi ve 27 Eylül Pazar tarihleri arasında olması planlanıyor. Böylece resmi tatil olarak yarım gün tatil olan arife günü de tam gün tatil olması bekleniyor.

Sitemiz üzerinden resmi tatil günleri açıklandığında bilgilendirme yapacağız.

16 EYLÜL 2015 GÜNCELLEME

Başbakanlık’tan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Kurum yöneticilerince, gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla  kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar,  21 Eylül Pazartesi gününden itibaren iki buçuk gün idari izinli sayılacaklardır. Yazı ilgili kurumlara gönderilmiştir.” denildi.

KURBAN VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten ) sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. (Merğinani, el-Hidaye, IV, 72)

Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. (Maverdi, el-Havi’l-Kebir, Daru’l-Fikr, Beyrut, ts. , XV, 284; İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır, 1975, I, 436)

Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Bayram Mesajları

  • Bu bayramda gönlünüz dertlerinden arınmış, tüm gözyaşlarınız dinmiş olsun. Yüzünüz de hep gülümseme, kalbiniz huzurla dolsun. Bayramınız mübarek olsun.
  • Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Bayram diliyorum. Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.
  • Bizi Yaratan ALLAH (C.C.)’a Şükürler Olsun, Bütün Müslümanlara Hayırlı Olsun, Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun.

Resimli Bayram Mesajları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir